
Függő emberrel élni-telefonfüggőség
Sokat és sokszor halljuk a kifejezést: függő. Mit is jelent pontosan? Milyen függőségekről is beszélünk?
A függőség (addikció) definíció szerint egy káros viselkedés szokássá válását jelenti, melyet a szenvedélybeteg akarata ellenére ismétel.
Az alkoholizmus, a drogfogyasztás következményeit, párkapcsolati tüneteit már jól ismerhetjük környezetünkből, különböző médiaforrásokból, könyvekből. De mi a helyzet a telefon/internetfüggőséggel? Miképp működik ez egy párkapcsolatban?
A mai ember állandóan rohan, mindenütt meg kell felelni. Siet a munkába, onnan haza, esetleg a gyerekekért, otthoni teendők, stb. Nagyon sok mindenkinek nem jut minőségi énidő, inkább csak a nap végén leül a fotelba a telefonnal a kezében, s onnan próbál hozzájutni a hírekhez, a társadalmi eseményekhez. Belefeledkezik…pörgeti a netet, áramlik az információ. Így kapcsol ki. Egy másik dimenzióba kerül.
De vajon, mi a helyzet ilyenkor a párjával? Aki ugyancsak egész nap dolgozott, ugyancsak rendezte esetleg a gyerekeket, ugyanúgy elfáradt? De ellentétben a függő féllel, ő várna egy kis minőségi idő eltöltését a párjával? Szüksége lenne szeretetre, odafigyelésre. Megerősítésre, hogy valaki szereti. Valakinek fontos. De helyette ebben az esetben előbb-utóbb a magány érzése uralkodik el. Mert hiába próbál a függővel kapcsolatot teremteni, az esetenként meg sem hallja, hogy szólnak hozzá. Nem érzékeli az időt, a körülötte lévő dolgokat. Gyakran még az étkezéshez is a telefonnal a kezében ül oda, vagy vezetés közben sem bírja ki, hogy ne nézze meg, mi történt az online világban. Bele sem gondol, mindez mennyire veszélyes. És nem csak a balesetveszély miatt, hanem mennyire veszélyes a társkapcsolatra…Mert nem figyel…nem veszi észre, hogy a másik magányos időnként…hogy nő a távolság…csökken az intimitás…és a végén már csak egy gazdasági közösség marad.
De mit is tehetünk?
Az első, a beismerés. Mint minden függőség esetében, a leggyakoribb első reakció a tagadás. Én nem vagyok telefonfüggő. Ilyenkor érdemes megvizsgálni a következőket:
tippeljük meg, hogy naponta mennyi időt töltünk a telefonnal
tudatosan számoljuk ki egy héten át, hogy valójában mennyi idő, amit telefonnal a kezünkben töltünk
végül hasonlítsuk össze a tippelt és a valós időt.
Elég meglepő eredmények tudnak születni. E mellett gondoljuk át, vajon kibírunk e egy munkaidőt a facebook pörgetése nélkül? Kibírunk e egy utat a telefonhasználat nélkül?
Ha úgy gondoljuk, hogy gyakran szenvedünk időhiányban, nem jut idő elvégezni teendőket, ebből mennyi időt tesz ki a telefonhasználat?.....
Es a legfontosabb kérdés, hogy szeretnénk e változtatni a problémán?...
Akarunk e élni? Megélni a valóságot, a pillanatot? A családunk, párunk érzéseit? Vagy csak elmerülni akarunk egy képzelt, kirakat világban, és közben elveszítve kontroll- és realitásérzékünket…Elveszítve az intimitást…
Az online világ, a videók, a hírek megvárnak…de a társunk előbb-utóbb nem biztos, hogy várni fog ránk…
(DHL-2025)